NOVOŠĽACHTENÝ KRÁLIK - ŠARIŠSKÝ OBROVITÝ
Vložené 12.03.2020
Týmto článkom chceme čitateľom predstaviť vznik a šľachtenie nového plemena králikov, šarišského obrovitého, ktorého autorom – vyšľachtiteľom je JÁN PALISKO, člen ZO SZCH Petrovany.
POSTUP ŠĽACHTENIA
Šarišský obrovitý králik (Šo) má priamu súvislosť s plemenom zoborský králik. „Do roku 2004 som mál výskumný chov zoborského králika. Na jeho vyšľachtení som sa aj aktívne podieľal. Po uznaní zoborského (Zo) ako nového plemena v roku 2004, bol Zo začlenený do slovenského Vzorníka plemien králikov. V roku 2006 mi schválili regeneračný chov zoborského králika, a to vo farbách čierna, havana a modrá. Na farbu čiernu som si zakúpil kvalitné viedenské čierne a hneď som sa pustil do práce. Po prvom odchove F1 generácie sa nič zvláštne nedialo, všetko bolo podľa môjho očakávania no pri odchove generácie F2 sa v jednom vrhu objavil králik s holandskou kresbou v čiernom prevedení. Tento králik ma od prvej chvíle zaujal. V priebehu ďalšieho roka sa mi podarilo odchovať ešte niekoľko jedincov takto sfarbených králikov. S týmito králikmi som ďalšie roky pracoval a pripravoval na šľachtenie nového plemena, ktoré som nazval šarišský obrovitý. Tento názov vystihuje oblasť, v ktorej sa šarišský obrovitý šľachtí.
V roku 2010 som požiadal ústrednú odbornú králikársku komisiu (ÚOKK SZCH) o schválenie výskumného chovu šarišského obrovitého vo farebných razoch čierny, divý a modrý. K potrebnej dokumentácii bol doložený chovateľský zámer, kritéria pre hodnotenie, predpokladaný štandard a päť farebných fotiek piatich králikov so šarišskou kresbou. Výskumný chov mi bol schválený v roku 2011 na králiky šarišské obrovité čierne, divo sfarbené a modré, pomocou plemien zoborský čierny, viedenský čierny, viedenský biely, viedenský divosfarbený, belgický obor albín a francúzsky baran. Po schválení som odchovy začal registrovať u ústredného registrátora.
Šarišský obrovitý čierny 0,1, kresba hlavy. Šarišský obrovitý divo sfarbený 0,1.
Šarišský obrovitý čierny 0,1. Šarišský obrovitý čierny 0,1.
Ale vráťme sa naspäť k nášmu Šo. Pri šľachtení som vychádzal zo zoborského, u tohto králika vieme, že má v sebe skrytú vlohu pre tzv. holandskú kresbu. Táto sa dá aj dokázať tým, že na detekciu úplných albínov s genotypom aass resp. ananss sa dá použiť chladový test. Mláďatá vo veku 3 dni sa vystavia podchladeniu +5 oC počas 5 minút. Termolabilné alely s a a sa manifestujú prítomnosťou sivého odtieňa na juvenilnej srsti mláďat v holandskej kresbe. Interakcia génov A S typu recesívnej apistázy spôsobila výsledný fenotypový efekt v kresbe t.j. neúplné akromelanistické sfarbenie. Pri šľachtení, tak ako som už spomenul, je z tohto hľadiska zoborský v prvopočiatku šľachtenia nenahraditeľný, a to z dôvodu nositeľa holandskej strakatosti. Na začiatku šľachtenia a pri spracovaní prvého genotypu som vychádzal z prvých praktických výsledkov a mojom presvedčení, že v ďalších generáciach pri spárení dvoch jedincov s kresbou holandskou, budú sa vo vrhu objavovať aj králiky s holandským, akromelanistickým sfarbením a králiky jednofarebné, podobne ako napr. je to u dvoch štandardných strakáčov Kk sa objavujú tri genotypy a tri fenotypy, t. j. štvrtina mláďat sú mlynári KK, štvrtina kominári kk a polovica štandardné strakáče Kk, aj ja som z toho vychádzal a preto som vo svojom prvotnom stanovení genotypu priradil Kk. Od tejto varianty som neskôr ustúpil. Ďalšie skúsenosti v šľachtení šarišského obrovitého jednoznačne preukázali, že genotyp je jednoznačne ss. Nasledujúce roky šľachtenia ukázali, že stanovenie prvotného genotypu bolo určené správne a na moje milé prekvapenie, králiky piatej a šiestej generácie šarišské obry pri vzájomnom párení a ich následných vrhoch sa zaznamenala až 100 % šarišská strakatosť, t. j. boli čistí homozygoti - čistokrvní. Táto skutočnosť ma len uistila, že všetko vynaložené úsilie nebolo márne.
Šarišský obrovitý čierny, tri jedince, bol prvý raz verejnosti predstavený v roku 2010 na výstave zvierat v Petrovanoch. V roku 2012 bol vystavený aj na XV. celoštátnej výstave zvierat v Nitre. Na tejto výstave boli vystavené tri Šo v čiernom ráze a jeden v divom ráze. Na výstavu boli pripravované veľmi starostlivo s dôrazom na predložený štandard pre hodnotenie Šo. Vystavené králiky boli výborné v kresbe, hmotnosť bola výborná, t. j. jeden králik mal hmotnosť 6,50 kg, dva králiky 6,30 kg a jeden králik 6,20 kg, čo podľa predloženého štandardu je hodnotené maximálnym počtom bodov, uši týchto králikov mali ideálnu veľkosť, pri troch králikoch bola dĺžka ušníc 13,0 cm, u jedného králika 13,5 cm, čo podľa vtedajšieho štandardu bola ideálna dĺžka ušníc. Králiky mali veľmi dobrú kvalitu srsti, výborný tvar a typ. Králiky sa na výstave veľmi páčili, nasledovalo nespočetne veľa telefonátov počas výstavy a po nej. V decembri roku 2017 som upravil štandard pre posudzovanie šarišského králika tak, aby spĺňal požiadavky v zmysle Zásad pre posudzovanie.
Ja aj chovatelia, ktorí sa venujú chovu a došľachteniu šarišského obrovitého si želáme, aby naša práca bola docenená a Šo králik bol uznaný, ako nové slovenské národné plemeno.
AKTUÁLNA SITUÁCIA V CHOVE A ŠĽACHTENÍ
Myšlienka vyšľachtiť nové plemeno králika skrsla u chovateľa králikov z Drienova Jána Paliska. V jeho chove sa pri regenerácii niektorých plemien vyskytli vo vrhoch mláďatá s holandskou strakatosťou. Tieto králiky sa vyznačovali výbornými prírastkami a dobrou mäsitosťou. Postupnou selekciou a ďalším šľachtením vznikol králik väčšieho telesného rámca s peknou kresbou, ktorý sa vyznačuje početnými vrhmi a rýchlymi prírastkami hmotnosti mláďat.
Šarišský obrovitý bol vyšľachtený v rázoch čierny hnedooký, čierny modrooký (Šo čmo), modrý sivooký, modrý modrooký, divo sfarbený hnedooký a divo sfarbený modrooký.
Na došľachťovaní sa podieľajú najmä chovatelia:
Ján Palisko, rázy Šo čmo, Šo mmo, Šo divmo
Gabriel Cigaš, rázy Šo čho,
Daniel Dugas, Šo čmo a Šo mmo,
Martin Heill, Šo čmo a Šo mmo,
Alfréd Bognár, Šo čmo,
Jozef Hrušovský, má snahu vyšľachtiť Šo červmo,
Rudolf Stredňák, Šo čmo a má snahu vyšľachtiť Šo čimo.
V súčasnosti je ročne registrovaných okolo 250 šarišských obrovitých králikov. Chová ho už viac ako 65 chovateľov.
Vysvetlivky skratiek:
Šo čho – šarišský obrovitý čierny hnedooký
Šo čmo - šarišský obrovitý čierny modrooký
Šo mmo - šarišský obrovitý modrý modrooký
Šo div - šarišský obrovitý divosfarbený
Šo divmo - šarišský obrovitý divo sfarbený modrooký
Šo či - šarišský obrovitý činčilový
Šo čimo - šarišský obrovitý činčilový modrooký
Šo červmo - šarišský obrovitý červený modrooký
Ján Palisko
e-mail:j.palisko@gmail.com
**************************************************************************************************************************************
modrý (Šo m), sivomodrý (Šo sm)
História:
Myšlienka vyšľachtiť nové plemeno králika skrsla u chovateľa králikov z Drienova Jána Paliska. V jeho chove sa pri regenerácii niektorých plemien vyskytli vo vrhoch mláďatá s holandskou kresbou. Tieto králiky sa vyznačovali výbornými prírastkami a dobrou mäsitosťou. Postupnou selekciou a ďalším šľachtením vznikol králik väčšieho telesného rámca s peknou kresbou, ktorý sa vyznačuje početnými vrhmi a rýchlymi prírastkami hmotnosti mláďat.
Genotyp:
AABBCCDDggss - čierny (Šo č)
AABBCCDDGGss) - divo sfarbený (Šo div)
AABBCCddggss - modrý (Šo m
AABBCCddGGss - sivomodrý (Šo sm)
Mesačné prírastky živej hmotnosti:
Mesiac 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Kg 0,7 1,4 2,5 3,5 4,5 5,0 5,5 6,0
Bodovacia stupnica:
1. Hmotnosť 10 bodov
2. Tvar 20
3. Typ 15
4. Srsť 20
5. Kresba 20
6. Farba 10
7. Starostlivosť a zdravie 5
100 bodov
Pozícia 1. - hmotnosť
5,5 – 5,50 kg 5,51 – 5,90 kg 6,00 kg a viac
8 bodov 9 bodov 10 bodov
Pozícia 2. – tvar
Ako vo všeobecnej časti.
Pozícia 3. – typ
Telo je zavalité, valcového tvaru so širokou hrudnou a panvovou časťou s výrazným osvalením stehien. Hlava je v nosovej a čelovej časti širšia. Končatiny sú kratšie, silnejšie a širšie nasadené. Ušnice sú pevné, hrubé, dobre osrstené, na koncoch zaoblené, ich dĺžka je 13-15 cm.
Pozícia 4. – srsť
Srsť je hustá, pružná, s výrazným pesíkovaním. Dĺžka je asi 3 cm.
Pozícia 5. – kresba
Kresba hlavy zasahuje celé ušnice, rozdeľuje sa nad čelom pri koreni ušníc a ťahá sa po obidvoch stranách hlavy oválne okolo očí. Ohraničenie lícnej kresby sa nesmie dotýkať očí. Kresba ostatného tela sa skladá z dvoch tretín pigmentovanej časti, ktorá začína od zadnej časti a pokračuje do prednej, kde prechádza do kresby, ktorá sa skladá z nepravidelne rozložených škvŕn. Škvrny sa nedotýkajú kresby hlavy, ich počet, tvar a veľkosť sa nestanovuje. Svetlejšia farba brucha sa povoľuje u farebných rázov okrem čiernej. Na panvových končatinách je pigmentová časť ohraničená v dvoch tretinách priehlavku. Predná časť priehlavku s prstami je biela a nazývame ju manžeta.
Pozícia 6. – farba
Príslušné farebné rázy sú uvedené v genotypoch a pre ich kritériá platia podmienky uvedené pre príslušné farebné plemená. Farba základu je čisto biela. Farba očí je zhodná s farbou očí príslušného farebného plemena. Pazúriky sú pri všetkých farebných rázoch biele.
Pozícia 7. – starostlivosť a zdravie
Ako vo všeobecnej časti.
PRÍPUSTNÉ CHYBY
V pozícií 1.
Viď. stupnicu hmotnosti.
V pozícií 2.
Ako vo Všeobecnej časti.
V pozícií 3.
Pretiahnutejšie telo s dlhším krkom a končatinami, menej osvalené stehná. Menej výrazná hlava, menšie odchýlky od ideálneho tvaru a dĺžky ušníc.
V pozícií 4.
Redšia srsť, nerovnomerne rozložené, mäkké alebo tvrdé pesíky, menšie odchýlky od stanovenej dĺžky srsti.
V pozícií 5.
Chýbajúca škvrnitosť v kresbe prednej časti tela. Škvrny dotýkajúce sa kresby hlavy, alebo dotýkajúce sa farebnej zadnej časti tela. Posunutá kresba hlavy, alebo samostatná škvrna mimo požadovanej kresby hlavy. Príliš široká, alebo úzka lysinka. Mierne posunutá kresba tela dopredu alebo dozadu. Krivo ohraničené manžety, šikmá manžeta zasahujúca až k pazúrikom, manžeta posunutá do stredu priehlavku, alebo dopredu smerom k pazúrikom.
V pozícií 6.
Žltkastý nádych bieleho základu. Prípustné chyby vo farbe kresby sú rovnaké ako chyby príslušného farebného plemena. Menšie odtieňové odchýlky od stanovenej farby očí.
NEPRÍPUSTNÉ CHYBY
V pozícií 1.
Hmotnosť nižšia ako 5kg, (neklasifikovaný).
V pozícií 2.
Ako vo Všeobecnej časti.
V pozícií 3.
Veľmi pretiahnutý úzky typ s veľmi narušenými proporciami tela. Výrazne úzka, prípadne dlhá hlava. Vo všetkých prípadoch výluka.
V pozícií 4.
Srsť skoro bez podsady, veľmi tvrdé a dlhé pesíky a veľké odchýlky od stanovenej dĺžky srsti. Vo všetkých prípadoch výluka.
V pozícií 5.
Biela lysinka prebiehajúca medzi ušnicami a spájajúca sa v zátylku s bielou časťou trupu, lícna kresba dotýkajúca sa svojim ohraničením očí, pigmentová časť panvových končatín presahujúca v celej šírke až na prsty, manžeta zasahujúca až pätu, chýbajúca manžeta. Vo všetkých prípadoch výluka.
V pozícií 6.
Farba kresby hlavy a zadnej časti tela silne premiešaná bielymi chlpmi (výluka). Pigmentované pazúriky (výluka).
V pozícií 7.
Ako vo Všeobecnej časti.
V Drienove 15. 2. 2020
Ján Palisko
e-mail: j.palisko@gmail.com
*************************************************************************************************************************************************
História:
Myšlienka vyšľachtiť nové plemeno králika skrsla u chovateľa králikov z Drienova Jána Paliska. V jeho chove sa pri regenerácii niektorých plemien vyskytli vo vrhoch mláďatá s holandskou kresbou. Tieto králiky sa vyznačovali výbornými prírastkami a dobrou mäsitosťou. Postupnou selekciou a ďalším šľachtením vznikol králik väčšieho telesného rámca s peknou kresbou, ktorý sa vyznačuje početnými vrhmi a rýchlymi prírastkami hmotnosti mláďat.
Genotyp:
AABBCCDDggssxx - čierny modrooký (Šo čmo)
AABBCCDDGGssxx - divo sfarbený modroký (Šo divmo)
AABBCCddggssxx - modrý modrooký (Šo mmo)
AABBCCddGGssxx - sivomodrý modrooký (Šo smmo)
Mesačné prírastky živej hmotnosti:
Mesiac 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
Kg 0,7 1,4 2,5 3,5 4,5 5,0 5,5 6,0
Bodovacia stupnica:
1. Hmotnosť 10 bodov
2. Tvar 20
3. Typ 15
4. Srsť 20
5. Kresba 20
6. Farba 10
7. Starostlivosť a zdravie 5
100 bodov
Pozícia 1. - hmotnosť
5,5 – 5,50 kg 5,51 – 5,90 kg 6,00 kg a viac
8 bodov 9 bodov 10 bodov
Pozícia 2. – tvar
Ako vo všeobecnej časti.
Pozícia 3. – typ
Telo je zavalité, valcového tvaru so širokou hrudnou a panvovou časťou s výrazným osvalením stehien. Hlava je v nosovej a čelovej časti širšia. Končatiny sú kratšie, silnejšie a širšie nasadené. Ušnice sú pevné, hrubé, dobre osrstené, na koncoch zaoblené, ich dĺžka je 13-15 cm.
Pozícia 4. – srsť
Srsť je hustá, pružná, s výrazným pesíkovaním. Dĺžka je asi 3 cm.
Pozícia 5. – kresba
Kresba hlavy zasahuje celé ušnice, rozdeľuje sa nad čelom pri koreni ušníc a ťahá sa po obidvoch stranách hlavy oválne okolo očí. Ohraničenie lícnej kresby sa nesmie dotýkať očí. Kresba ostatného tela sa skladá z dvoch tretín pigmentovanej časti, ktorá začína od zadnej časti a pokračuje do prednej, kde prechádza do kresby, ktorá sa skladá z nepravidelne rozložených škvŕn. Škvrny sa nedotýkajú kresby hlavy, ich počet, tvar a veľkosť sa nestanovuje. Svetlejšia farba brucha sa povoľuje u farebných rázov okrem čiernej. Na panvových končatinách je pigmentová časť ohraničená v dvoch tretinách priehlavku. Predná časť priehlavku s prstami je biela a nazývame ju manžeta.
Pozícia 6. – farba
Príslušné farebné rázy sú uvedené v genotypoch a pre ich kritériá platia podmienky uvedené pre príslušné farebné plemená. Farba základu je čisto biela. Farba očí pri Šo modrookých je svetlomodrá s tmavou zreničkou. Pazúriky sú pri všetkých farebných rázoch biele.
Pozícia 7. – starostlivosť a zdravie
Ako vo všeobecnej časti.
PRÍPUSTNÉ CHYBY
V pozícií 1.
Viď. stupnicu hmotnosti.
V pozícií 2.
Ako vo Všeobecnej časti.
V pozícií 3.
Pretiahnutejšie telo s dlhším krkom a končatinami, menej osvalené stehná. Menej výrazná hlava, menšie odchýlky od ideálneho tvaru a dĺžky ušníc.
V pozícií 4.
Redšia srsť, nerovnomerne rozložené, mäkké alebo tvrdé pesíky, menšie odchýlky od stanovenej dĺžky srsti.
V pozícií 5.
Chýbajúca škvrnitosť v kresbe prednej časti tela. Škvrny dotýkajúce sa kresby hlavy, alebo dotýkajúce sa farebnej zadnej časti tela. Posunutá kresba hlavy, alebo samostatná škvrna mimo požadovanej kresby hlavy. Príliš široká, alebo úzka lysinka. Mierne posunutá kresba tela dopredu alebo dozadu. Krivo ohraničené manžety, šikmá manžeta zasahujúca až k pazúrikom, manžeta posunutá do stredu priehlavku, alebo dopredu smerom k pazúrikom.
V pozícií 6.
Žltkastý nádych bieleho základu. Prípustné chyby vo farbe kresby sú rovnaké ako chyby príslušného farebného plemena. Menšie odtieňové odchýlky od stanovenej farby očí.
NEPRÍPUSTNÉ CHYBY
V pozícií 1.
Hmotnosť nižšia ako 5kg, (neklasifikovaný).
V pozícií 2.
Ako vo Všeobecnej časti.
V pozícií 3.
Veľmi pretiahnutý úzky typ s veľmi narušenými proporciami tela. Výrazne úzka, prípadne dlhá hlava. Vo všetkých prípadoch výluka.
V pozícií 4.
Srsť skoro bez podsady, veľmi tvrdé a dlhé pesíky a veľké odchýlky od stanovenej dĺžky srsti. Vo všetkých prípadoch výluka.
V pozícií 5.
Biela lysinka prebiehajúca medzi ušnicami a spájajúca sa v zátylku s bielou časťou trupu, lícna kresba dotýkajúca sa svojim ohraničením očí, pigmentová časť panvových končatín presahujúca v celej šírke až na prsty, manžeta zasahujúca až pätu, chýbajúca manžeta. Vo všetkých prípadoch výluka.
V pozícií 6.
Farba kresby hlavy a zadnej časti tela silne premiešaná bielymi chlpmi (výluka). Pigmentované pazúriky (výluka).
V pozícií 7.
Ako vo Všeobecnej časti.
V Drienove 17. 2. 2020
Ján Palisko
e-mail: j.palisko@gmail.com